P4 – Podnikavost a kreativita

Podnikavost a kreativita jsou měkké kompetence nezbytné pro nastartování a rozvoj vlastní firmy i pro zapojení do tvorby a aplikace inovací v roli zaměstnance nebo manažera. MSPakt připravuje programy, které budou cíleně vyhledávat podnikatelské talenty a pomohou vytvářet podmínky pro jejich uplatnění.

Vzdělávací systém podporuje spíše kulturu zaměstnance a neumí či nechce rozvíjet kulturu podnikavosti a podnikání. Existují přitom příklady států či regionů, které cíleně vyhledávají podnikatelské talenty a vytvářejí podmínky pro jejich uplatnění.

Podnikání může být cestou ke komerčnímu uplatnění výsledků vědy a výzkumu. V tomto případě, jsou-li zakladatelé úspěšní, existuje velký potenciál k rozvoji firmy a vytváření zaměstnaneckých příležitostí pro desítky a stovky dalších lidí. Podnikání bývá častěji cestou k samostatné výdělečné činnosti, v níž živnostník uživí sebe, členy rodiny a pár dalších jednotlivců. Každá z těchto cest vyžaduje jiné přístupy, programy, financování a zpravidla také jiný typ osobnosti.